آخرین خبرها
خانه / شناخت کیش
شناخت کیش

شناخت کیش

شناخت جزیره کیش

30833215

پیدایش جزیره کیش

حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش در ادامه حرکات صفحه ای عظیم قاره ها و فشار آنها بر هم که با چین خوردگیها و پدیده کوه زایی همراه بود، شبه جزیره عربستان همراه با صفحه قاره آفریقا به سوی شمال حرکت کرد و در نتیجه (حدود ۶۵ میلیون سال پیش) از آفریقا جدا شده و به آسیا متصل گرید.

فشار ناشی از اثر این تحرک که از جنوب غربی به ایران وارد شد، باعث چین خوردگی عظیم این بخش از فلات ایران به صورت ارتفاعات زاگرس گردید و رشته کوههای آن عمود بر راستای این فشار یعنی در جهت شمال غربی به جنوب شرقی بوجود آمد. حداکثر ارتفاع رشته کوههای زاگرس حاصل از این حرکات کوه زایی، قله دنا با ارتفاع ۴۴۰۹ متر در بویر احمد است. ارتفاع رشته کوههای زاگرس از قله دنا بتدریج در جهت خلیج فارس کم شده و ادامه آن در اعماق آبهای خلیج فارس به صورت چین خوردگی هایی در زیر آب پنهان میگردد.

جزیره کیش و سایر جزیره های تنگه هرمز در خلیج فارس بخشی از تاقدیسهای این چین خوردگیها و از سازه های زاگرس اند.

 داستان کیش

نام جزیره کیش از نظر معنا به مفهوم “تیردان” یا “ترکش” میباشد. این نام ازآن جهت برگزیده شده است که وقتی بر بلندیهای اطراف جزیره می ایستادند چون تیری که در ترکش باشد به نظر میرسید.

برخی از نویسندگان نیز نام قدیم کیش را کیان نوشته اند. افسانه ای میگوید: کیکاوس هنگامی که به فارس رفت تختش در سیراف فرود آمد از این رو احتمال دارد نام کیان از نام سلسله کیانیان گرفته شده باشد.

نیارخوس دریاسالار یونانی در سال ۳۲۵ قبل از میلاد به فرمان اسکندر مامور شد سفری اکتشافی در دریای عمان و خلیج فارس انجام دهد و نوشته های وی دلالت بر آن دارد که او جزیره کیش را در قرن چهارم قبل از میلاد بازدید کرده است.

آریان مورخ یونانی از جزیره کیش به نام کامتینا یاد کرده و بر این باور بود که در زمان اسکندر مقدونی هنگامی که نیارخوس در خلیج فارس به سیر و سفر پرداخت این جزیره به دو الهه ونوس و مرکور اختصاص داشته است.

در دوره هخامنشی کیش مرکز عمده صید مروارید بین النهرین و هندوستان بوده و بازرگانان بزرگ دنیا به این جزیره رفت و آمد داشتند.

در زمان اتابکان فارس اهمیت کیش به حدی بوده است که والی خلیج فارس در این جزیره سکونت داشت و درآمد کیش از عشریه (نوعی عوارض) کشتی های تجاری مبالغ بسیار قابل توجهی بوده است.

بنابر نوشته های تاریخ نویسان، در دوره ایلخانان مغول نام کیش همیشه در زمره شهرهای بزرگ و مهم چون بغداد، شیراز، بحرین و هندوستان آورده می شده است و ویرانه های باقی مانده از شهر حریره خود گواه این موضوع است. مارکوپولو در سفر به چین و ملاقات با امپراطور و یکی از همسران او مجذوب گردنبندی گران بها آویخته به گردن او میشود که به او گفته شد: این مروارید بسیا زیبا ارمغانی از جزیره کیش می باشد.

در قرن شانزدهم میلادی، پرتغالیها با اهداف تسلط بر بازارهای تجاری هندوستان، اعرابستان و ایران کشتیهای جنگی خود را به اقیانوس هند گسیل داشته و تا دوره صفویه نیز در کیش حضور داشتند.

در سال ۱۳۴۹ کیش مورد بازدید هیات کارشناسی قرار گرفت و با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی مناسب به عنوان مرکز بین المللی توریستی تجاری مورد نظر قرار گرفت و بالاخره در سال ۱۳۷۱ با تاسیس سازمان منطقه آزاد کیش این جزیره جانی تازه گرفت و دوران توسعه کیش آغاز شد.

آب و هوای جزیره کیش

کیش در محدوده مناطق گرم و خشک و تحت تاثیر آب و هوای بیابانی بوده و دارای تابستانی طولانی و گرم و زمستانی کوتاه و ملایم است. تعادل آب و هوای جزیره تحت تاثیر توده های مختلف هوای شمال غربی و جنوبی قرار داشته و به طور کلی خشک و کم باران است. بارندگی عمدتا به صورت رگبار و سیلابی در ماه های زمستان انجام میگیرد. میزان رطوبت در تابستان بسیار بالا بوده و حتی به صد در صد نیز میرسد. کیش به لحاظ واقع شدن در منطقه صحرایی و خشک فاقد روزهای یخبندان است.

بهترین موقع سفر به جزیره کیش ماههای دی تا فروردین هستند. جزیره کیش در این ماهها هوایی بسیار لطیف و دوست داشتنی دارد.

میانگین سالیانه دمای هوا،درصد رطوبت و میزان بارندگی
بارندگی رطوبت دمای هوا ماه
۲/۲ ۶۳/۱ ۲۵/۷ فروردین
۰/۲ ۶۰/۵ ۲۹/۹ اردیبهشت
۰/۰۱ ۶۵/۵ ۳۱/۹ خرداد
۰ ۶۸ ۳۳/۸ تیر
۰ ۶۸ ۳۴/۶ مرداد
۰/۰۱ ۷۱/۴ ۳۳/۱ شهریور
۰/۱ ۶۷/۹ ۳۱/۲ مهر
۸/۱ ۵۹/۵ ۲۷/۹ آبان
۳۴/۷ ۶۱/۸ ۲۲/۶ آذر
۳۵/۵ ۶۲/۲ ۲۰/۳ دی
۱۳/۹ ۶۳/۴ ۱۹/۹ بهمن
۹/۷ ۶۴/۷ ۲۲/۴ اسفند
ویژگی های جغرافیایی و اقلیمی جزیره کیش

جزیره کیش یک خشکی کوچک چون کشتی نشسته در آب های گرم و کم عمق خلیج فارس است، خرده اقلیم ها (میکرو کلیمای) کیش به شدت در سلطه پدیده های ناشی از بستر بزرگ آبی است که دامنه ی نوسان تغییرات دمای شبانه روزی آن در ایام سال بسیارکم است. فشار بخار آب جزیره در بیشتر ایام سال غالباً در حدی بسیار بالا اسـت(رطوبت نسبی ۵۰ – ۶۰درصد). اختلاف دمای متوسط روزانه جزیره در طول سال کم تر از ۹ – ۱۰ درجه است و سقوط دما هیچ گاه در حد یخبندان یا صفر نیست.

براساس داده های هواشناسی مقدار متوسط رطوبت در هر کیلوگرم هوای گرم و خشک جزیره در دی ماه ۱۵ گرم و تیرماه حدود ۲۵ گرم است. هوای کیش در ماه های مهر تا فروردین، دارای گرمای ملایم ومطبوع است ودر این فاصله ی زمانی جزیره در شرایط زیست محیطی مطلوب قراردارد. از اردیبهشت تا مهر هوای کیش گرم و شرجی و میانگین دمای روزانه جزیره در این ماه ها تقریباً نزدیک به هم است. در اردیبهشت چون آب دریا هنوز سرد و رطوبت نسبی پائین است هوای کیش تقریباً خشک و باد آن ملایم، خنک و نسیم وار بوده و در مجموع هوای آن بهاری و لطیف و شرایط زیست محیطی آن بسیار مطلوب است.

تفاوت دما بین گرم ترین و سردترین ماه کیش حدود ۱۶درجه است. یعنی دی ماه دارای کم ترین تبخیر با نوسان ۱۲ درصد و خنک ترین و خشک ترین ماه جزیره و مرداد ماه با بیش ترین میزان تبخیر و با تغییر و نوسان حدود ۲۸ درصد دارای بیشترین تبخیر و گرم ترین ماه جزیره است. تبخیر زیاد ایام مرداد ماه در وقوع بارش های اتفاقی هر از چندگاه جزیره به صورت رگبارهای موسمی که متأثر از جریان هوای مرطوب اقیانوس هند در این منطقه است بی تأثیر نیست. باران های اتفاقی مردادماه که عمدتاً سیل آسا است و در مدتی کوتاه فرو می ریزند، غالباً خاک را شسته و به علت گرمای بالای سطح زمین نم آن ها به سرعت از خاک محو می گردد، و در عین حال باران های این ایام خود نعمت و رحمت آسمانی است که باید از آن بهره ی کافی گرفت و با ایجاد آب بندها و سدهای بزرگ و کوچک متعدد آب آن را مهار کرد. با آن که کیش روی گنبد نمکی قرار دارد، ولی برخلاف جزایر دیگر (مانند قشم)، هنوز رأس گنبدهای نمکی زیرین آن زیاد بالا نیامده است و بنابراین خوشبختانه وضع زمین شناختی جزیره به نحوی است که نفوذ آن ها به زیرزمین باعث بالا آمدن شوری نمی شود و با تمهیداتی میتوان نزولات آسمانی را مدتها پس از هر بارندگی در آب بندها نگهداری کرد و حداکثر استفاده از آنها را نمود (زمینهای شور جزیره نسبت به کل مساحت آن بسیار کم است).

شناسنامه اقلیمی جزیره کیش
کیش نام/مشخصات و پارامترهای جوی
۵۳۵۸ طول جغرافیایی
۲۶۳۹ عرض جغرافیایی
۳۰ ارتفاع – متر
سینوپتیک نوع ایستگاه
۱۳۵۴ سال تاسیس
۲۸ طول دوره اماری
۲۲٫۱ میانگین حداقل دما – سانتیگراد
۳۱٫۱ میانگین حداکثر دما – سانتیگراد
۹ اختلاف ماکزیمم مینیمم دما
۲۶٫۶ میانگین دمای سالانه
۰٫۸۳ انحراف معیار دما %
۱۳٫۲ حداقل مطلق دما – سانتیگراد
۴۶٫۲ حداکثر مطلق دما – سانتیگراد
۱۹٫۵ میانگین نقطه اشباع
۶۷ میانگین رطوبت%
۸۷ میانگین ماکزیمم رطوبت%
۴۸ میانگین مینیمم رطوبت%
۲۲۰٫۳ میانگین تعداد روزهای با دمای ماکزیمم ۳۰ و بالاتر
۱۹۹٫۴ میانگین بارندگی سالانه – میلیمتر
۱۷۰ حداکثر بارندگی در یکروز – میلیمتر
۱۱۲٫۱۹ انحراف معیار بارندگی%
۲۴٫۶ میانگین تعداد روزهای همراه با بارندگی
۱۰٫۵ میانگین تعداد روزهای همراه با رعد وبرق
۲۷۰ سمت غالب باد
۱۱٫۳ سرعت غالب باد – متر بر ثانیه
۲۷۰/۴۹ شدید ترین سرعت باد
۳۱۳۳٫۳ ساعت آفتابی سالانه
۱۰۰۵٫۸ میانگین فشار هوا – میلیبار

 جزیره کیش جزیره مرجانی

جزیره کیش جزیره ای مرجانی است بیایید از مرجانهای دریایی بیشتر بدانیم.

مرجان های دریایی (coral)

مرجان چیست؟
در میان اقیانوسهای جهان یکی از غنی ترین فرم های تنوع زیستی را در ساختارهای زنده ای می یابیم که مرجان نام دارند. آبسنگهای مرجانی که به ظاهر شبیه صخره هایی بی جان می باشند، درواقع جوامع زنده ای هستند که تنوع بالای موجودات ساکن آنها را در کمتر اکوسیستمی می توان شاهد بود.

مرجان ها جانورانی گیاهی شکل و استوانه ای از رده کیسه تنان هستند و اغلب دسته جمعی زندگی می کنند. در بالای استوانه ، سر آن ها قرار دارد و در پایین، صفحه ای پهن وجود دارد که به آن صفحه پایی می گویند. سلول های صفحه پایی موادی آهکی ترشح می کنند تا مرجان بر روی تخته سنگ ثابت نگه داشته شود. با ترشح این مواد، به تدریج پایه ای آهکی برای مرجان به وجود می آید. تجمع مرجان ها و ترشحات آهکی آنها، در طول دوران مختلف زمین شناسی در پیدایش جزیره کیش نقش داشته است. جزایر مرجانی و جنگل های استوایی دارای بالاترین تنوع زیستی در اکوسیستم های جهان هستند.

این آبزیان حساس بویژه در مناطق گرمسیری جهان نقش بسیار مهمی را در پایداری و تداوم حیات اقیانوسها ایفا میکنند. همچنین آبسنگهای مرجانی نقش مهمی را در پایداری و پابرجائی جوامع محلی دارند. دربیش از ۸۰ کشور درحال توسعه جهان جوامع محلی بی شماری ازنظر تامین مواد غذائی و کسب درآمد اقتصادی وابسته به آبسنگهای مرجانی می باشند .

مرجان ها از جانوران آبزی هستند که در شاخه کینداریا و رده آنتوزوآ طبقه بندی می‌شود.

مرجان‌ها دو دسته اند:
– مرجان‌های نرم
– مرجان‌های سخت

مرجان‌ها از اجزایی به نام پلیپس تشکیل شده‌اند . پلیپس‌ها در درون خود مایعی ژله مانند دارند . دهان مرجان‌ها از اجزایی به نام تنـــــتیکلز تشکیل شده است که به وسیله آن پلـــــنکتون‌ها را به دام می‌اندازد . مرجان‌ها به دو طریق تقسیم سلولی و حرکت لاروها تولید مثل می‌کنند . مرجان‌ها سیستم دفاعی و تهاجمی هم دارند . مرجان‌ها زندگی همیارگونه‌ای دارند . مرجان‌ها تا جایی که مواد غذایی دارند رشد می‌کنند سپس رشد آنان متوقف گردیده و اجازه رشد به گونه‌های دیگری می‌دهند که فرصت‌های غذایی مناسب‌تری دارند.

مرجانها ، سازندگان اصلی تشکیلات یا جزیره‌های کوچک دریایی و توده‌های سختی بوجود می‌آورند که قادر به مقاومت در برابر امواج کوبنده دریاها هستند. بسیاری از جانوران در میان مرجانها به سر می‌برند . تولید مثل این پولیپها به صورت کلنیهای متراکم ، مرجانهای آهکی و تشکیلات مرجانی تولید می‌کنند. این جانوران به آبهای تا ۲۰ درجه سانتیگراد یا گرمتر احتیاج دارند و از سطح تا اعماق ۳۷ متر ، میان ۲۸ درجه شمالی و ۲۸ درجه جنوبی به سر می‌برند. در اطراف فلوریدا و هند غربی و دریای مرجان هاوایی و فلیپین تا استرالیا و آفریقای شرقی فراوان هستند.
حقایقی درباره مرجانها:
– مرجان ها اکسیژن آب را تأمین مى کنند و موجب شفافیت آن مى شوند .
– مرجان‌ها فقط ۱% از بستر دریاها را پوشش می‌دهند .
– مرجان‌ها ۲۵% از تمام حیات دریا را در خود حفظ می‌کنند .
– بسیاری ازانواع ماهی‌ها در مرجان‌ها زند گی می‌کنند .
– هر کدام از مرجان‌ها یک اکوسیستم کامل هستند .
– در اقیانوس اطلس %۱۵ مرجان‌ها تجمع دارند که مجموعه‌ای از ۷۰ گونه مرجان می‌باشند . این مرجان‌ها محل زندگی ۵۰۰ نوع ماهی هستند .
– اقیانوس هند و آرام شامل % ۸۵ از ریف‌های جهان با ۷۰۰ نوع مرجان و ۴۰۰۰ گونه ماهی می‌باشند .
– بیش از ۸۰۰۰۰ گونه حیاتی در مرجان‌ها زندگی می‌کنند .
– مرجان‌ها ۶/۱ سواحل دریاها و خشکی‌ها را محافظت می‌کنند ،مثلا : جزیره های کم‌ارتفاع را در برابرخشم امواج و فرسایش دریاها محافظت می‌نمایند .
– هر یک متر مربع مرجان از نظر اقتصادی برابر ۴۷۰۰۰ دلار می‌ارزد .
– بزرگترین صنعت توریست جهان با جذابیت‌های طبیعی که ۱۰% از کل صنعت توریست را پوشش می‌دهند .
– از مرجان‌ها جهت تولید داروهای ضد سرطان و جهت پیوند استخوان استفاده می‌گردد .
– مرجان‌ها به غیر از غذا یک مکان برای زندگی موجودات دریایی هستند .
– این موجودات از قدیمی‌ترین اکوسیستم زمین هستند و جوان‌ترین مرجان‌ها ۱۸۰۰۰ سال عمر دارند.
– مرجان‌ها گونه‌ای از جاندارانند که نه گیاهند و نه جانور بلکه ماینرال نام دارند که از موادی به نام زوکسانتیلا تشکیل یافته‌اند.
عوامل از بین برنده مرجان ها:
به طور کلی مرجانها به نوسانات شرایط محیطی و به خصوص شوری، شفافیت آب، اکسیژن محلول و درجه حرارت بسیار حساس بوده و لذا دامنه تحمل کمی نسبت به شرایط محیطی دارند و به همین دلیل افزایش آلودگی‌های مختلف در محیط‌های دریایی، این اکوسیستم را سریعا دچار نابودی می‌کند .

همچنین از عوامل تهدید کننده مرجانها میتوان موارد زیر را نام برد:
– لایروبی دریا و استحصال زمین
-آلودگی دریاها (فاضلاب-زباله- مواد نفتی)
– ساخت و ساز در سواحل
– ماهیگیری بیش از حد و استفاده از روشهای مخرب صید
-گرم شدن زمین و آب شدن یخهای قطبی
– شکاف لایه اوزون
نکاتی جهت جلوگیری از تخریب مرجان ها:
– از دست زدن به مرجان ها اجتناب کنیم .
– از شکستن و یا تخریب آنها جلوگیری نماییم .
– از قایقرانی در مناطق مرجانی خودداری نماییم .
– در مناطق مرجانی ماهیگیری نماییم .
– در مناطق مرجانی لنگر نیاندازیم .
– در حین غواصی تجهیزات خود را در مکانهای مناسب قرار داده تا از برخورد آنها با مرجانها جلوگیری نماییم .

جزیره کیش مروارید خلیج فارس

ساحلی نقره ای، آفتابی درخشان، آسمانی آبی، آبهایی نیلگون، هوایی پاک و آرامشی بی نظیر، جزیره کیش را به مروارید خلیج فارس تبدیل کرده است.

بیشتر دیدنیهاى جزیره زیبای کیش شگفتیهایى است که طبیعت طى سالهاى متمادى بوجود آورده است. یکى از شگقتیهاى جزیره مرجانی کیش، سواحل آن است، سواحلی نقره فام.

کمتر نقاطى را در دنیا می‌توان یافت که از لحاظ طبیعى این قدر دیدنى باشند. کف دریا به دلیل شفافیت و زلالى آب تا عمق چند مترى قابل مشاهده است و به صورت آکواریوم طبیعى درآمده است. کافی است چند تیکه نان در آب بیاندازید تا انواع و اقسام ماهی های رنگارنگ را دور خود ببینید.
پارک ساحلى مرجان، اسکله تفریحی و پارک دلفینها از جمله دیدنیهای کیش هستند که گردشگران حاضر به چشم پوشى از آنها نیستند.

از دیدنیهای دیگر جزیره کیش می توان کشتی یونانی، شهر زیر زمینی کاریز، جاده کرانه که دور تا دور جزیره کشیده شده است و پیست دوچرخه سوارى به طول حدود ۵۱ کیلومتر که گردشگران تا پاسى از شب در آن به ورزش مفرح دوچرخه سوارى می‌پردازند را نام برد.

بازارهاى کیش نیز جذابیتى خاص دارند و معمولا توریست ها و گردشگران در طول روز دراین بازارها وقت خود را صرف می‌کنند و شب هنگام در کنار ساحل به دیدن مناظر طیبعى و زیباییهاى دریا و ورزشهاى دریایى و دوچرخه سوارى مى پردازند.

محیط آرام و بدون ترافیک کیش یک ویژگى دیگر این جزیره زیبا است. در جزیره کیش هیچ توقفى وجود ندارد، میادین و چهارراه‌ها فاقد چراغ قرمز توقف است و به همین دلیل سیستم حمل و نقل در کیش روان و با آرامش توام است. در حداقل زمان ممکن می‌توان از این طرف جزیره به آن طرف دیگر رفت.
استفاده از کمربند ایمنى، رعایت سرعت مجاز و علایم رانندگى در کیش لازم و اجبارى است و با متخلفان بشدت برخورد می‌شود. خیابانها و بولوارهاى کیش نیز به طرز زبیایى ساخته شده‌اند و با نخل‌هاى زینتى وگلهاى رنگارنگ جذابیتى خاص به این جزیره بخشیده‌اند.
ماهیان کیش:
جزیره کیش به علت قرار گرفتن در آبهای آزاد از نظر ماهی تنوع زیادی دارد. صیّادى یکى از مشاغل اصلى بومیان جزیره محسوب مى شود. طبق آمار سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج حدود چهل و شش درصد از شاغلین بومى جزیره را صیادانى تشکیل مى دهند که اغلب به صورت موروثى این شغل را انتخاب کرده اند .

انواع ماهى هایى که توسط این صیادان صید مى شوند شامل : ماهى شیر ، سُرخو ، سه کله ، کافُر ، شهرى ، جاش سال ، جاش طلایى ، جت ، هوور ، کوسه ، نیزه ، هامور ، زرده ، صافى ، طوطى ، حلالى ، گرفه ، زل، ماهى طوطى، خروس دریایى (دیج ماهی) و …
ماهى یکى از مهم ترین مواد پروتوئینى در سبد غذایى است . داشتن اطلاعاتى از ماهیان جزیره حتى اندک خالى از لطف نیست.

ماهى سه کله ، ماهى شیر ، ماهى سُرخو و ماهى شهرى جزء ماهیان پر چرب است.

ماهى جت ، کافُر و ماهى جاش فاقد هر گونه چربى است. ( قابل توجه بیماران قلبى )

ماهى هوور و ماهى زرده ماهیان گوشت قرمز و طعم دار به حساب آمده و در هنگام خوردن ، طعم ادویه مى دهند.

اکثر ماهیان این منطقه طبع سرد دارند . به همین علت همراه ماهى خرما هم مصرف مى شود.
اگر خواستید بدانید سرخ کرده ى کدام ماهى و یا کبابى کدام ماهى خوشمزه تر است به مطالب زیر توجه کنید:

ماهیان مناسب براى سرخ کردن : کافُر ، جاش سال ، جت ، ماهى شیر کوچک و هامور کوچک

ماهیان مناسب براى کباب کردن : ماهى سه کله ، شیر بزرگ و هامور بزرگ گفتنى است به علت مرجانى بودن دریاى جزیره کیش « میگو » در این منطقه صید نمى شود و همچنین علت اصلى ماندگارى صید سنتى در این جزیره وجود همین مرجان هاست که مانع صید به روش مکانیزه مى شود.

پرندگان کیش:
در سراسر جزیره ، انواع گوناگونى از پرندگان مشاهده مى شوند . حضور چندین نوع کاکائى و پرستوى دریایى(به تعداد زیاد ) در سواحل جزیره براى کسانى که از راه دریا به جزیره وارد مى شوند و همچنین براى همه بازدیدکنندگان جذاب و تماشایى است .

کمى دور تر از بازارها و مراکز شهرى ، پرندگان بسیار زیبایى مانند : فلامینگو ها ، انواع باکلان ، گیلانشاه ، حواصیل و اگرات را مى توان دید . مشاهده این پرندگان در کیش از فاصله نزدیک و به راحتى ممکن است . در این جزیره براى دیدن دقیق بسیارى از پرندگان نیازى به دوربین هاى چشمى شکارى نیست . احتمال و شانس دیدن پرندگانى مانند : شاهین ، بحرى ، بالابان و دیگر پرندگان شکارى در کیش از هر جاى دیگرى در سراسر ایران بیشتر است .

پرندگان شکارى در فصل مهاجرت در کیش به وفور مشاهده مى شوند . تعدادى از پرندگان شکارى زیبا و بى نظیر مانند : عقاب ماهیگیر ، عقاب دو برادر و سارگبه جنگلى از ساکنان دائمى جزیره مى باشند .

کسانى که مختصرى آشنایى یا توجه به پرندگان دارند ، با دیدن سبز قبا ، زنبور خور ، سنگ چشم ، بلبل خرما ، مینا ، جنبانک و شهدخوار که در رنگ هاى براق و گوناگون در سراسر جزیره حضور دارند شگفت زده مى شوند . کیش براى پرنده شناسان حرفها و جذابیت هاى خاصى دارد.

آهوان کیش:
مهره دار زیباى دیگرى که در کیش حضور چشمگیرى دارد آهو است . کمى بیش از دو دهه گذشته جمعیت کوچکى از آهوان خارک به این جزیره منتقل شدند . جمعیت حدود سى تایى آهوان وارد شده در طى سال هاى گذشته به حدود ۳۰۰ رأس بالغ شده اند و در سراسر جزیره حضور دارند. مشاهده آهوان ، که به آسودگى در کیش زندگى مى کنند براى همه میهمانان جزیره بسیار خوشایند است .

جزیره مرجانی کیش
سواحل مرجانى جزیره کیش مناطق مرجانى اطراف جزیره معمولاً در چند نقطه تمرکز یافته اند :
منطقه بیگ کرال ( منطقه مرجان هاى بزرگ ) : روبروى پلاژ خارجى ها پشت هتل سیمرغ .
نطقه ستن کرال : شمال شرقى جزیره وسط دریا .
نطقه وزه : روبرى هتل داریوش .
منطقه گیریک شیپ : اطراف کشتى یونانى .
منطقه دیوار پرتغالى ها : اطراف کشتى یونانى

موقعیت جغرافیایی جزیره کیش

جزیره کیش با وسعتی معادل ۹۰ کیلومتر یکی از زیباترین جزایر خلیج فارس می باشد که در ۱۸ کیلومتری کرانه جنوبی ایران و فاصله ۳۰۰ کیلومتری بندرعباس قرارگرفته است. جزیره کیش دارای ۱۵ کیلومتر طول در محور شرقی – غربی و ۷ کیلومتر عرض در محور شمالی – جنوبی است و تقریبا بیضی شکل میباشد. جزیره کیش تقریبا مسطح است. ارتفاع نسبی جزیره از سطح دریا حدود ۳۲ متر و بلندترین نقطه آن که در شرق جزیره واقع است حدود ۴۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

:فاصله کیش با شهرهای سرزمین اصلی به کیلومتر
فاصله هوایی به صورت خط مستقیم و فاصله زمینی با احتساب ۳۲ کیلومتر راه دریایی در نظر گرفته شده است

فاصله زمینی فاصله هوایی شهر
۱۷۰۳ ۱۰۵۰ تهران
۸۱۹ ۳۶۵ شیراز
۱۳۰۳ ۷۳۰ اصفهان
۳۸۱ ۲۴۰ بندرعباس
۲۳۰۰ ۱۴۷۰ تبریز
۱۷۸۹ ۱۲۱۰ مشهد
۲۷۱ ۱۳۰ لار

همچنین فاصله دریایی کیش تا جزیره هندورابی ۲۸ کیلومتر ، تا جزیره فارور ۵۵ کیلومتر ، تا جزیره سیری ۸۷ کیلومتر ، تا جزیره ابوموسی ۱۷۷ کیلومتر ، تا قشم ۲۲۵ کیلومتر ، تا چابهار ۶۷۵ کیلومتر ، تا بوشهر ۷۴۰ کیلومتر و تا دبی ۲۰۰ کیلومتر میباشد.

فرهنگ و مردم جزیره کیش

جمعیت جزیره کیش بر طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ برابر ۲۰۹۲۲ نفر بوده که ۸۲ درصد آن طی سالهای اخیر در نتیجه فعالیت های اشتغالزایی به کیش مهاجرت کرده اند. میزان باسوادی در کیش بیش از ۹۲ درصد و درصد اشتغال بالای ۹۸ درصد است که نشان دهنده وضعیت بسیار مطلوب این دو شاخص است.

ملاقات با اهالی بومی یک کشور یا منطقه برای بسیاری از گردشگران یک جاذبه فراموش نشدنی بشمار می آید. در محله سفین شما می توانید با اهالی بومی سخت کوش و خونگرم کیش ملاقات کرده و از نزدیک با سبک زندگی آنها آشنا شوید. تقریبا تمامی بانوان، مردان و کودکان این محله از لباس های سنتی استفاده میکنند. لباس محلی مردان “دشداشه” و “غتره” میباشد و زنان “ملفع ” پوشیده “بطوطه” یا (برقع) روی چهره شان می گذارند. مهمترین اعیاد عید قربان و عید غدیر میباشد. ساز اصلی محلی “حبان” ، “نی انبونه” و “دهل” است.

شغل سنتی بومیان ماهیگیری، دامداری، دریانوردی و تجارت است و در گذشته به صید مروارید نیز می پرداختند. ابزارهای اصلی صیادان کیش برای ماهیگیری تور ماهیگیری، گرگور و قلاب هستند. اما علاوه بر آنها استفاده از “مشتا” و نیزه و حتی ماهیگیری با دست نیز در سطح بسیار محدودی رواج دارد.

همزمان با توسعه توریستی و تجاری جزیره بخشی از این افراد به کارهای خدماتی روی آورده اند و بقیه از طرق سنتی به امرار معاش می پردازند. ماهیگیری و دامپروری در میان بومیان معمول است. تجار محلی و بومی دربازار سفین به کار مشغول هستند. فضا و معماری سنتی این بازار یادآوری بازارهای سنتی و قدیمی سرزمین اصلی ایران است.

پوشش گیاهی جزیره کیش

کیش از نظر پوشش گیاهی در منطقه نیمه حاره ای جنوب ایران قرار گرفته است. وجه مشخصه این منطقه حضور گیاهان مقاوم در برابر خشکی است که موجب سازگاری جالب توجهی در گیاهان منطقه شده است.

بطور مثال درخت لور که بنا بر روایتی توسط پرتغالیها از شبه جزیره هند به بنادر و جزایر جنوبی ایران منتقل شده است برای تامین آب مورد نیاز خود علاوه بر ریشه های اصلی و فرعی، از ساقه نیز ریشه هایی به زمین می فرستد تا به عنوان ریشه های کمکی در جذب آب به بدنه اصلی درخت کمک کند و یا در گروهی دیگر از درختان این سازگاری بصورت کاهش سطح برگها برای پایین آوردن میزان تبخیر و تعرق دیده می شود که درختان گز و کرت از این گروه می باشند.

درختان منطقه به دوگروه بومی و غیر بومی تقسیم می شوند:

درختان بومی عبارتند از کهور ایرانی، کنار، لور، گز، کرت، بمبرلاری، نخل خرما. درختان غیر بومی عبارتند از: گل کاغذی، نخل زینتی، اکالیپتوس، مورد، موز، لیموترش و نارگیل که در دهه های اخیر به جزیره آورده شده اند.

حیات وحش جزیره کیش

حیات وحش در جزیره کیش به گروههای زیر تقسیم میشوند:

بستانداران که از مهمترین حیوانات این گروه می توان آهوی ایرانی را نام برد که بصورت آزاد در جزیره کیش گردش میکنند و شکار آنها ممنوع می باشد. گربه، خدنگ، خارپشت ایرانی، موش، جربیل بلوچستان و دلفین معمولی نیز از دیگر بستانداران آبزی جزیره گزارش شده اند.

پرندگان به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب به این جزیره مهاجرت میکنند و گروه بیشمار پرندگان در اطراف باغ بهشت و درخت سبز تماشایی است که از آن جمله می توان به بلبل، چکاوک کاکلی، عقاب ماهیگیر، حواصیل خاکستری، سبز قبای هندی و … اشاره کرد.

تنوع خزندگان در جزیره محدود و عمدتا شامل لاک پشتها، مارمولک ها و مارها است. لاک پشت ها برای تخم ریزی به ساحل می آیند. مارمولک ها که از فراوانی نسبی بالایی برخوردار می باشند بی خطرند و از حشرات تغذیه میکنند. دو نوع مار قیطانی غیر سمی و مار جعفری که سمی است نیز در جزیره وجود دارد.

تعداد زیادی از آبزیان موجود در خلیج فارس به دلیل حوادت مختلفی به این پناهگاه آرام و گرم پناه آورده اند که از آن جمله می توان به قباد (شاه ماهی) حلوا سفید، شوریده و صدها گونه ماهی تزئینی اشاره کرد.

آبهای ساحلی جزیره کیش فاقد کوسه خطرناک بوده و شنا در دریا کاملا بی خطر است. کوسه هایی که بعضا در ساحل کیش دیده میشوند از ماهی های کوچک تغذیه میکنند و برای شناگران خطری ندارند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*