آخرین خبرها
خانه / گردشگری / طی پنج سال گذشته بیش از ۷ هزار لاک پشت در کیش متولد شدند

طی پنج سال گذشته بیش از ۷ هزار لاک پشت در کیش متولد شدند

lakposht12با اجرای طرح حفاظتی محیط زیست کیش ، شمار لاک پشت های متولد شده در این جزیره طی ۵ سال گذشته از مرز هفت هزار لاک پشت گذشت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش ، با اجرای طرح حفاظت از لاک پشتهای پوزه عقابی و سبز در خلیج فارس از سال ۱۳۸۵ تا کنون ، ۷ هزارو ۶۵۰ جوجه لاک پشت بعد از تولد از ۲۰۶ لانه شناسایی شده به دریا هدایت شده اند. در این طرح ، سال ۱۳۸۷ سی لانه ، ۱۳۸۸ پانزده لانه ، ۱۳۸۹ شصت و چهار لانه ، ۱۳۹۰ شصت و هشت لانه و ۱۳۹۱ بیست و یک لانه لاک پشت در سواحل جزیره کیش ثبت شده است . امسال نیز تا پایان فروردین هشت لانه در سایت لاک پشت ها در سواحل کیش شناسایی شده است.

طرح حفاظت از لاک پشت ها در جزیره کیش ، بعنوان منطقه ای مهم در خلیج فارس ، به همت اداره محیط زیست ومعاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش اجرا می شود.حفاظت از لاک پشت های تخم گذاراز دسترس صیادان غیر مجاز، مراقبت از لانه ها و تخم ها در برابر دستبرد افراد سودجو ، محافظت از نوزادان لاک پشتها و هدایت آنها به دریا ، علامت گذاری (تگ زنی ) و بیومتری لاک پشت های ماده که برای تخم گذاری به سواحل کیش مراجعه می کنند از مراحل مختلف طرح های حفاظت از لاک پشت های دریایی درجزیره کیش است.

گفتنی است ، در پنج سال گذشته تعداد ۷۳ لاک پشت در کیش علامت گذاری شده اند که ۲۵ قطعه آنها بیش از یکبار به سواحل کیش مراجعت کرده اند.

محیط بانان سایت حفاظت شده لاک پشت ها برای پیشگیری از تخریب لانه ها در برابر امواج شدید هرساله با دقت، تعدادی از لانه ها را به مکانی امن در ساحل منتقل می کنند که در مجموع در ۵ سال گذشته تعداد ۷۷ لانه به این روش محافظت شده اند.

لازم به ذکر است فصل تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی از اواخر اسفند تا اواسط خرداد ادامه خواهد داشت و لاک پشت های پوزه عقابی در هر فصل به طور میانگین ۳ بار و با فاصله زمانی ۱۵ روز تخمگذاری می کنند.

این لاک پشت ها از جمله گونه های جانوری در معرض خطر انقراض هستند که با توجه به نقش آنها درحفظ سلامت اکوسیستم دریا از جمله مرجانها اهمیت ویژه ای داشته و مورد توجه اتحادیه ها و سازمانهای جهانی مرتبط با حفظ حیات گونه های گیاهی و جانوری در حال انقراض قرار گرفته اند.

وجود لاک پشت های پوزه عقابی و تخم گذاری آنان و همچنین هدایت آنها به دریا یکی از جاذبه های جزیره زیبای کیش است.

درباره‌

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*