آخرین خبرها
خانه / گردشگری / بازدید ۴۰ هزار گردشگر نوروزی از شهر زیر زمینی کاریز کیش

بازدید ۴۰ هزار گردشگر نوروزی از شهر زیر زمینی کاریز کیش

ax dakhele 894606510۴۰ هزار نفر در ایام نوروز از شهر زیر زمینی کاریزکیش دیدن کردند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، قنات های کیش با قدمت بیش از دو هزار و ۵۰۰ سال از کهن ترین آثار به جای مانده از ایران باستان هستند که اکنون با بازسازی و بهسازی یکی از این قنات ها، به شکل تونل های عریض با معماری منحصر به فرد مجموعه ای تفریحی و دیدنی برای بازدید کنندگان فراهم شده است.

در کنار برنامه های هنری و فرهنگی، شهر زیر زمینی کاریز از ۲۶ اسفندماه سال گذشته تا ۱۵ فروردین ماه جاری میزبان ۴۰ هزار گردشگر بود.

قنات کیش آب شیرین قابل شرب ساکنان جزیره را تامین می‌کرده ، قنات کیش از نظر طول رشته قنات و یا عمق چاه‌ها قابل مقایسه با قنات‌هاى دیگر نقاط ایران نیست‌، اما با توجه به شیب بسیار کم جزیره‌، چگونگى هدایت آب‌هاى زیرزمینى به سطح زمین در کیش بسیار مهم بوده و نشان مى‌دهد که در زمان خود از پیشرفته‌ترین روش‌ها براى حفر قنات استفاده مى‌کردند.

امروزه مجموعه قنات با تغییر کاربری به یک شهر زیر‌زمینی شگفت‌انگیز بدل شده که بیش از ۱۰ هزار متر مربع وسعت دارد و اکنون کاریز کیش خوانده می‌شود.کارگزاران با تجربه زحمت تمام طراحی ها را کشیده و می کوشند تا در پروژه بازسازی قنات کیش (کاریزکیش) ضمن حفظ بافت تاریخی آن کاربری های جدیدی از این شهر زیر زمینی بدست آورند.

شهر کاریز در عمق ۱۶ متری زیر زمین قرار دارد. سقف آن هشت متر ارتفاع و بیشتر سقف آن مملو از سنگواره ، صدف و مرجان هایی است که با نظر کارشناسی ۲۷۰ تا ۵۷۰ میلیون سال قدمت دارد و تک تک آن شناسایی و دارای شناسنامه رسمی است.

آزمایشهای انجام شده در دانشگاه مونیخ آلمان بر روی فسیلهایی که از سقف مرجانی تونل به دست آمده نشان می دهد این سقف بین ۵۳ تا ۵۷۰ میلیون سال قدمت دارد و شناسنامه انواع مختلف آن در موزه شهر زیر زمینی کیش (کاریز) به نمایش گذاشته خواهد شد. اگر با دقت بیشتری به این فسیلها نگاه کنید لاک‌پشتی را می‌بینید که از ۵۷۰ میلیون سال قبل خود را برای امروز ما جاودانه کرده است.محل این مجموعه در مجاورت سالن چند منظوره مجموعه ورزشی المپیک کیش است .

درباره‌

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*